Blog – Full Width

by

2020 Ferrari F8 Spider hakkında her şey!

Geçtiğimiz günlerde duyurulan F8 Spider modelinin, elektrikli olarak açılıp kapanan tavanı ve yeni tavan düzenine göre güncellenen arka üst kısmı dışında coupe versiyonunun izinden gittiğini söyleyebiliriz.

45 km hızla giderken bile 14 saniye içerisinde açık tavanı kapatabilen model, 722 beygir gücünde 770 Nm tork üretebilen, 3.9 litrelik çift turbolu bir V8 motora sahip.

Bir önceki modeline göre 20 kilogram kadar hafifleyen yeni F8 Spider, 488 Pista Spider’dan ise yalnızca 20 kilogram daha ağır.

Otomobilin revize edilen gövdesi, aerodinamiklerin yüzde 10 oranında iyileşmesini sağlıyor.

by

iPhone 11 modellerinin Türkiye fiyatı sızdı!

Apple’ın merakla beklenen yeni telefonu iPhone 11 modellerinin tanıtımı geçtiğimiz günlerde yapılan tanıtım ile duyurulmuştu. ABD satış fiyatı ve özelliklerinin resmiyet kazandıüı iPhone 11 modellerinin Türkiye fiyatları sızdırıldı.

iPhone 11 modellerinin Türkiye fiyatı sızdı!

Teknoloji devi Apple, geleneği bozmayarak, her yıl eylül ayında olduğu gibi yine bu yılın eylül ayında da yeni modellerini tanıttı. 13 Eylül Cuma günü ön siparişe verilebilecek olan yeni iPhone modellerinin Türkiye fiyatının ne olacağı ise ülkemizdeki kullanıcılar tarafından oldukça merak konusuydu.

Bazı kaynaklardan edinilen bilgiye göre iPhone 11 modellerinin henüz resmiyet kazanmamış Türkiye fiyatları şu şekilde olacak;

 • iPhone 11 (64 GB depolama kapasiteli) – 7299 TL
 • iPhone 11 Pro (64 GB depolama kapasiteli) – 10999 TL
 • iPhone 11 Pro Max (64 GB depolama kapasiteli) – 11999 TL
by

Bazı Ağaçlar, Sıcaklarda Oksijen Yerine Karbondioksit Saldı

İklim değişikliğinin en büyük kanıtlarından bir tanesi, sıcakların beklendiğinden daha sıcak, soğukların ise beklendiğinden daha soğuk geçmesi. Geride bıraktığımız yaz mevsimi ise, özellikle Avrupa şartlarında birkaç on yıldır görülmediği biçimde sıcaktı. Hatta o kadar sıcaktı ki bazı bitkiler fotosentez yapmakta zorlandı.

Twente Üniversitesi (UT), Douglas firsının (bir bitki türü) 2006’dan beri Garderen yakınlarındaki bir ormandaki hava ve iklime nasıl tepki verdiğini ölçüyor. Geride bıraktığımız Temmuz ayının 24’ü ile 26’sı ise oldukça sıcak geçmişti. Bunun sonucunda, bitkilerin gündüz zamanı yaptığı fotosentez ise normale nazaran çok az gerçekleşti. Geceleri yaptıkları solunum sonucu ortaya çıkan CO2 miktarı ise ürettikleri oksijenden daha fazlaydı ve birbirlerini dengeleyemedi. Yani bitkiler, bu birkaç gün boyunca oksijen üretimi yapmaktansa karbondioksit üretimi yaptı.

CO2 emisyonu, uçaklarla kıyaslanabilir seviyede:

Mevzubahis sıcak günlerde, ormanlardan kaynaklanan net CO2 emisyonları, bir futbol sahası başına 60 kilogramdı (120 metrekarede 1 kilogram). Bu rakamsa bir kişinin Amsterdam’dan Londra’ya ekonomi sınıfında uçarken meydana getirdiği emisyon kadar.

Ağaçlar, büyümek için gün içerisinde günışığı, su ve CO2 kullanır. Geceleri ise solunum yaparak bir miktar CO2 dışarı verir. Olayın gerçekleştiği ortamdaki bir ağaç, senede 4,8 tonluk CO2’i bünyesine alır. Bu da iki benzinli otomobilin bir yılda ürettiği emisyona eşittir.

Twente Üniversitesi’nden araştırmacı Dr. Christiaan van der Tol, konu hakkında şunları söylüyor: “Ağaçların büyümesinin sıcaklarda yavaşladığı zaten bilinen bir şeydi. Fakat çok nadiren oksijenden daha fazla karbondioksit salınımına sebep olacak şekilde sıcak oluyor. Şimdiyse ağaçların böyle yüksek sıcaklıklarda nasıl tepki verdiğini biliyoruz.”

Bu durum insanlara zarar vermiyor:

Tol, “Eğer bir sıcak hava dalgası sırasında CO2 salınımı yapan bir ormanda yürümeye kalkışırsanız, yine de ormansız bir yere nazaran daha az karbondioksiti ciğerlerinize çekersiniz. Ağaçlar, hiç fotosentez yapmadan birkaç gün dayanabilecek şekilde oksijene sahiptir. Sıcak hava dalgası geçtikten sonra da ağaçlar büyümeye devam etti. 29 Temmuz’dan sonra ise orman çoktan emisyonlarını telafi etmişti” sözlerini kullanıyor.

by

Uzmanlar, Ormanların Korkunç Bir Hızla Azaldığını Açıkladı

New York Orman Deklarasyonu (New York Declaration on Forest, NYDF) değerlendirmesinde kilit öneme sahip taahhütlerin yerine getirilmediği söylendi. 2014 yılındaki Birleşmiş Milletler iklim zirvesinde başlatılan bu beyannamede, 2020 yılına kadar ormansızlaşmanın yarısının 2030’a kadar ise tamamının durdurulması hedeflenmişti.

Uzmanlar, ormansızlaşmanın alarm verici seviyede devam ettiğini ve dünyayı iklim değişikliğine karşı korumayı tehdit ettiğini ifade etti. 25 organizasyonun koalisyonuyla oluşturulan NYDF Assessment Partners (Değerlendirme Ortaklığı) tarafından derlenen eleştiride dünyadaki ormanların nasıl kesilmeye devam edildiği anlatıldı.

Ormansızlaşma hızlanıyor

Raporun yayınlanmasını koordine eden, Climate Focus’un kurucu ortağı ve yöneticisi olan Charlotte Streck “5 yıl önce NYDF kurulduğundan bu yana ormansızlaşma sadece devam etmekle kalmadı üstüne iyice hızlandı” ifadelerini kullandı.

Raporda belirtildiğine göre dünyadaki ormansızlaşmanın sonucu olarak ortaya çıkan yıllık karbon emisyonu, Avrupa Birliği tarafından salınan sera gazlarıyla eş değer.

Ortalamaya bakıldığında 2014 ile 2018 seneleri arasında her yıl Birleşik Krallık alanı genişliğinde ağaç örtüsü kaybediliyor. Tropikal orman kayıplarının miktarı, küresel ormansızlaşmanın %90’ından fazlasını oluşturuyor.

Dünya Kaynakları Enstitüsü (World Resources Institute, WRI) Yemek, Orman, Su ve Okyanus Başkan Yardımcısı Craig Hanson, “Dünyanın bazı bölgelerindeki balta girmemiş ormanlarda dramatik kayıplar yaşanıyor. Ormansızlaşmayı durdurma savaşını kaybediyoruz. Diğer yerlerde kırsal bölgeleri zenginleştiren yeni ağaçlar olduğunu bulduk. Ancak dünyanın sahip olduğu ormanların sayısında halen net bir azalma görüyoruz” dedi.

Politik önlemler

Küresel ölçekteki olumsuz resmen rağmen raporda Endonezya’da atılan olumlu adımlardan da bahsedildi. Güneydoğu Asya ülkesi, uzun süredir yıkıcı bir ormansızlaşmayla karşı karşıyaydı. Araştırmanın yazarlarına göre politik önlemler etkin faktörler oldu. Ülkenin başkanı turbalık alanlarda ve bakir ormanlarda gelişmeyi yasakladı.

Hanson “Savaşı kaybediyoruz ancak umudumuzu yitirmememiz gerekiyor. Bu rapor, diğer birçok şeyle birlikte bize NYDF’e karşı olan bağlılığımızı yeniden güçlendirmemiz gerektiğini açık bir şekilde gösteriyor” ifadelerini kullandı.

by

Nintendo’nun Ring-Con’u, Bir Switch Oyununda Kullanılacak

Nintendo, geçtiğimiz hafta insanların “vücutlarını hareket ettirdiği, bir tür aktivite yaptığı, oldukça eğlendiği” tuhaf ve beklenmedik bir video paylaşmıştı. Şirket, bugün Ring Fit Adventure ile daha fazla detay paylaştı. Sıra tabanlı rol yapma oyunu, oyun içerisindeki aksiyonları fiziksel aktiviteye çevirmek için Ring-Con ve bacağa bağlı Joy-Con kullanıyor.

Ring Fit Adventure’da çevrede dolaşırken gerçekten yürümeniz gerekecek ve bacak hızınızla ekrandaki karakterinizin hızı aynı olacak. Ayrıca içerisinde aktivitenin daha az olduğu bir sessiz modu da bulunuyor.

Aparatlar

Kauçuk plastiğe benzeyen Ring-Con, ne kadar sert ve hızlı bir şekilde sıkıldığını, sallandığını ve eğildiğini algılayabiliyor. Videoda gösterildiği kadarıyla Ring-Con hareketleri, kürek sörfünden atlayışı tulumunun kanatlarını çırpmaya kadar her şey için kullanılabiliyor.

Nintendo’dan yapılan açıklamaya göre Ring-Con, daha az güç kullanabilmek için de ayarlanabiliyor. Ayrıca Switch Joy-Con’daki IR (kızılötesi) sensör, çalışma sırasındaki kalp hızınızı ölçmek için de kullanılabiliyor.

Nintendo, “düzenli egzersizlerin keyfini çıkarmak için doğal bir yol” mottosuyla günlük Ring Fit Adventure oyunları ekliyor. Ayrıca bu yeni oyun, Nintendo’nun önceki nesil Wii Fit’inde yer alan skor tabanlı mini oyunları gibi olmaktansa daha uzun vadeye yayılabilir. Tabii bu oyunda da mini oyun modları ve geleneksel egzersiz setleri de bulunuyor.

Ring Fit Advanture, 18 Ekim’de 80 dolarlık fiyatıyla içerisinde Ring-Con ve bacağa bağlamak için kullanılacak kemerle beraber satışa sunulacak.

by

Death Stranding’in 50 Dakikalık Oynanış Videosu Yayınlandı

Uzun zamandır dört gözle gelişmelerini izlediğimiz oyunlardan biridir Death Stranding. Oyun, 2015 yılında Hideo Kojima’nın Konami’den ayrılmasından sonra çıkaracağı ilk oyun olacak. Ancak ilk defa Eylül 2016’da düzenlenen E3 konferansında duyduğumuz oyun hakkında bugüne kadar net bir fikre sahip değildik.

Hideo Kojima’nın kurucusu olduğu Kojima Productions tarafından yapılan oyunun hikayesi ve oynanışı hakkında oldukça az bilgiye sahiptik. Bu yüzden olsa gerek Kojima Productions, oyuncuların kafalarında oluşan soru işaretlerini ortadan silmek için 50 dakikalık oynanış videosu yayınladı. Yayınlanan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Oyun hakkında daha fazla detaya sahip olduk:

Oynanış videosu, oyunun 4K tanıtım videosunun yayınlandığı Tokyo Game Show etkinliğinde çekildi. Yeni video ile birlikte oyunda oynanacak hikayenin ne olacağına dair daha fazla fikir elde edebiliyoruz. Ayrıca yer alacak karakterler ve oynanış hakkında da epey bilgiye sahip oluyoruz.

Oyunda oynayacağımız ve Norman Reedus tarafından canlandırılan ana karakteri Sam ile birlikte Die-Hardman ve Amelie karakterleri de videoda yer alıyor. Sam’e verilen ana görev ise bir distopik bir dünyada bulunan Amerika’daki iletişimi tekrar canlandırmak. Sam, doğudan batıya tüm ülkedeki iletişim noktalarını yeniden inşa ederek birliktelik mesajı yayınlamak zorunda.

Oyunun bir başka oynanış videosu ise Gamescom 2019 etkinliğinde yayınlanmıştı. Fakat video oynanış hakkında birkaç ipucu verse de oyunun ana hikayesini ve görevin bütünlüğünü anlayamamıştık.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com